Logo RosinHR

Możliwość skrócenia lub wydłużenia okresu wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika

Są sytuacje, kiedy jako pracownik najchętniej odszedłbyś z dnia na dzień z pracy. Jakie masz możliwości na to, aby skrócić okres wypowiedzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami? Cóż, nie zadowoli Cię moja odpowiedź, ale niestety Ty jako pracownik nie masz możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia.Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika jest niedopuszczalne.

Skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron

Masz oczywiście możliwość porozumienia się z pracodawcą w takiej sytuacji możecie skrócić okres wypowiedzenia na drodze porozumienia stron. A co za tym idzie, jest ono możliwe w każdym czasie, jeśli tylko uzgodnicie z pracodawcą warunki rozwiązania umowy. Przy tej formie macie możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia nawet o cały jego czas trwania, czyli nawet o 3 miesiące w przypadku najdłuższego z okresów wypowiedzenia. Oczywiście przy skróceniu okresu wypowiedzenia na drodze porozumienia stron, nie przysługuje Ci odszkodowanie za skrócony okres.

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Pracodawca ma możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia poprzez złożenie pracownikowi oświadczenia o jednostronnym skróceniu okresu wypowiedzenia. Może to zrobić jedynie razem z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę i tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony, która obejmuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Poprzez złożenie takiego oświadczenia pracodawca skróci okres wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca. Natomiast Tobie jako pracownikowi będzie należało się odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres, o jaki skrócone zostało wypowiedzenie.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

Dopuszcza się wydłużenie okresu wypowiedzenia, jednak tylko wtedy, gdy jest to korzystniejsze dla pracownika. Co ważne, taki wydłużony okres wypowiedzenia powinien zostać określony już na samym początku, tzn. przy zawieraniu umowy o pracę i ujęty w jej treści.

Agata Rosińska

Agata Rosińska

Masz pytania? Chętnie pomogę.

Udostępnij Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email