Urlop macierzyński a podnoszenie kwalifikacji zawodowychCard image cap

Celem urlopu macierzyńskiego jest m.in. zapewnienie opieki nad dzieckiem w jego pierwszym okresie życia.

Kwestia podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez mamę-pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim nie jest uregulowana przepisami prawa.

Pewnym jest jednak, że w okresie przebywania przez pracownicę na urlopie macierzyńskim pracodawca nie ma prawa zobowiązać jej do świadczenia pracy.
Warto tu zaznaczyć, że czym innym jest wykonywanie pracy, a czym innym udział w szkoleniach/ kursach/ studiach podyplomowych w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.


Jeśli mama-pracownica w trakcie urlopu macierzyńskiego decyduje się z własnej inicjatywy podnosić kwalifikacje to należy przyjąć, że działanie to nie jest sprzeczne z celem, dla którego udzielono jej urlopu macierzyńskiego, tzn. szkolenie/ kurs/ studia podyplomowe nie uniemożliwiają czy nie utrudniają jej zapewnienia opieki nad dzieckiem, na które urlopu tego udzielono.

Co więcej, gdyby pozbawiono mamę-pracownicę na urlopie macierzyńskim możliwości wzięcia udziału w którejkolwiek z form przewidzianych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych tylko z racji jej aktualnego przebywania na tym urlopie, możnaby uznać takie działanie za przejaw dyskryminacji ze względu  na płeć.


Podsumowując, drogie Mamy!
Nie ograniczajcie się! Jeśli tylko macie czas, siłę i ochotę, kształćcie się - tego Wam nikt nie zabierze! :)

Zostaw swój numer telefonu,
a na pewno oddzwonię.

Imię
Numer telefonu:


Akceptuj zgodę

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Rosin HR Agata Rosińska z siedzibą w Rzeczycy do celów związanych z realizacją usługi newslettera, tj. otrzymywania drogą elektroniczną cyklicznych informacji marketingowych, handlowych oraz wiadomości o najnowszych publikacjach na blogu i profilach społecznościowych firmy Rosin HR Agata Rosińska. Wiem, że zgodę tę mogę nieodpłatnie wycofać w każdej chwili poprzez kontakt na dane teleadresowe Rosin HR Agata Rosińska, a wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Szczegółowe informacje na temat polityki ochrony danych osobowych znajdują się w dokumencie „Polityka Prywatności” tutaj.

.

Opinie