Pracownik odmawia podpisania wypowiedzenia - czy umowa ulegnie rozwiązaniu?Card image cap

Pracownik nie chce podpisać wypowiedzenia. Czy jest to równoznaczne z tym, że do rozwiązania umowy o pracę nie dojdzie? Nic bardziej mylnego!

To, że pracownik odmówił podpisania wypowiedzenia, nie zgadza się z treścią w nim zawartą tak naprawdę nie ma znaczenia dla skuteczności wypowiedzenia.


Wypowiedzenie umowy o pracę uważa się za dokonane, jeśli zostało ono sporządzone na piśmie, okazane, ale i odczytane.

Tak naprawdę wypowiedzenie staje się skuteczne w momencie, gdy pracownikowi zostają stworzone warunki do zapoznania się z jego treścią, tzn. pracodawca wręcza wypowiedzenie pracownikowi lub próbuje tego dokonać. Wystarczy, że pracodawca położy przed pracownikiem pismo i poprosi o potwierdzenie jego otrzymania poprzez złożenie podpisu.

Przyjęło się, aby wręczać wypowiedzenie w obecności świadków, ponieważ przy ewentualnym sporze na drodze sądowej to na pracodawcy będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że faktycznie przygotował dla pracownika wypowiedzenie w formie pisemnej i chciał je pracownikowi wręczyć.


Gdy pracownik odmówił podpisania wypowiedzenia, należy sporządzić notatkę służbową, w której zostanie opisana cała sytuacja dotycząca próby wręczenia pracownikowi wypowiedzenia oraz zostanie ujęte, iż pracodawca zapewnił pracownikowi warunki do zapoznania się z wypowiedzeniem.

Zostaw swój numer telefonu,
a na pewno oddzwonię.

Imię
Numer telefonu:


Akceptuj zgodę

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Rosin HR Agata Rosińska z siedzibą w Rzeczycy do celów związanych z realizacją usługi newslettera, tj. otrzymywania drogą elektroniczną cyklicznych informacji marketingowych, handlowych oraz wiadomości o najnowszych publikacjach na blogu i profilach społecznościowych firmy Rosin HR Agata Rosińska. Wiem, że zgodę tę mogę nieodpłatnie wycofać w każdej chwili poprzez kontakt na dane teleadresowe Rosin HR Agata Rosińska, a wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Szczegółowe informacje na temat polityki ochrony danych osobowych znajdują się w dokumencie „Polityka Prywatności” tutaj.

.

Opinie